Saçlarımız Ne Sıklıkla Yıkanmalı

Saçlarımız Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Saçlarımız Ne Sıklıkla Yıkanmalı?Bu yazımızda sizlere, saçlar nasıl yıkanır ve saçlar nasıl yıkanmalıdır gibi soruların yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Saç ne sıklıkla yıkanmalı sorusunun yanıtlarına bakalım. Bu konuda farklı pek çok görüş bulunmaktadır.

Saç ne sıklıkla yıkanmalı sorusunun yanıtları arasında saçların çok sık yıkanmaması gerektiğini belirten görüş bulunmaktadır. Saçın kendi yağı ile beslenmesi gerektiğini düşünen kişiler bu görüşü savunmaktadırlar. Ayrıca hava kirliliğinin saçı çok olumsuz şekilde etkilediğini belirten bir görüş de vardır. Kuru saçların ise haftada bir defa yıkanmasının yeterli olacağı belirtilmektedir. Ancak hava kirliliği kuru saçların bile daha sık yıkanmasının gerekliliğini ortaya çıkartmaktadır. Saç ne sıklıkla yıkanmalı sorusunun yanıtı asıl olarak bu şekildedir. Saçlar kirli olmaya başladıkları anda yıkanmalıdırlar. Çünkü kirli saçlara şekil vermek çok sorunludur. Aynı zamanda hoş bir görüntü de yaratmamaktadır…

Saç Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Saçlar nasıl yıkanır, ve saçlar nasıl yıkanmalı sorusunun yanıtlarına da dilerseniz zaman kaybetmeden bakmaya başlayalım: Saçlar nasıl yıkanır; ya da saçlar nasıl yıkanmalıdır sorusunun yanıtları arasında öncelik olarak saçların güzelce fırçalanması gerekliliği yer almaktadır. Fırçalanma işleminin sonrasında da saçlara masaj uygulanması gerekmektedir. Bu sayede, öncelikle ölü olan hücreler belirlenmektedir. Sonrasında saç yumuşamaları olanaklı hale gelmektedir. Bunun sonrasında saçın bolca, ılık su ile ıslatılması gerekmektedir.

Şampuanın çok kullanılmaması gerekmekle birlikte, tüm saça uygulanması zararlıdır. Şampuanı saçlarınızda olabildiğince köpğrtmelisiniz. Köpüren saçın ise iyice durulanması gerekir. Şampuanlama işlemini maksimum iki sefer gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Bunun sonrasında ise saçların bir kaç sefer durulanması gerekmekte. Ardından saça uygun bir saç kremi ile bakım yapılmaktadır. Daha sonra saçlar son bir kez daha durulanmaktadır.

Son durulama suyunun ılık, ya da olabildiğince soğuk olmasına dikkat ederseniz, saç derisindeki gözeneklerin daha canlı olmasını olanaklı hale getirebileceğinizi bilmelisiniz. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra artık saçın yumuşak bir havlu ile kurutulması gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasından sonra saçınızı fırçalamamanız önerilmektedir.

Özel Notlar:

Yağlı saçın çok sık yıkanması saç derisindeki yağ hücrelerinin daha fazla çalışmasına neden olmaktadır. Bu da daha fazla yağlanmaya neden olmaktadır. Aşırı yağ salgısı olan saçlar bir günde hatta birkaç saatte yağlanmaktadır. Ama kesinlikle saçlar günde bir defadan fazla yıkanmamalıdır. Hatta yıkama sıklığını gün aşırıya çekmeye çalışılmalıdır. Saçlarınızı her gün yıkayacaksanız her gün kullanılan çok yumuşak bir şampuanla birlikte; haftada bir kullanmak üzere derin temizleyici özelliği olan bir şampuan kullanmalısınız.

Dip Not : Antalya’da FUE tekniği ile saç ekimi yapıyoruz.