Saç Neden Dökülür

Saç Neden Dökülür?

Saç neden dökülür? Saç dökülmesi nasıl önlenir?Saç Neden Dökülür? Herkesin merak ettiği ve ortak derdi olan saç dökülmesi neden olduğunu bilmek ister miydiniz?

Gür saçlara sahip olan kişilerin saçlarının aniden hızlı bir şekilde dökülmeye başlaması görülmektedir. Bu sürpriz kişileri yoğun panik ve stres altında bırakan bir durumdur.

Saç neden dökülür? Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Erkekler ile kadınlar arasında saç dökülme olasılığı birbirinden farklıdır. Genellikle erkeklerin %60’ında bayanların ise %40’ında saç dökülmesi görülebilmektedir. Saç dökülmesinin çok farklı nedenleri olup genel olarak dış etkenler ve kalıtsal etkenler olmak üzere saç dökülmesini ciddi şekilde tetikleyen iki faktör bulunmaktadır.

Hızlı mevsim değişimi dönemlerinde, hava kirliliğinde, stresli durumlarda ve yanlış uygulanan saç bakımı gibi dış etkenler sonucu saçlar dökülebilmektedir. Ayrıca hormon bozuklukları da bir etkendir. Yanlış beslenme ve vücutta saçların yapısını güçlendiren vitamin ve minerallerin eksikliği gibi kalıtsal etkenlerde saç dökülmesinde aktif rol oynamaktadır.

Yapılan araştırmalar 20’li ve 30’lu yaşlardan itibaren saç dökülmelerinin başladığı ve 40-50’li yaşlarda her 10 erkekten 4’ünde saç dökülmesi yaşandığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır.