Saç Dökülmesi için Tedavi Var mı

Saç Dökülmesi için Tedavi Var mı?

Saç Dökülmesi için Tedavi Var Mı?Birçok şey gibi tabi ki saç dökülmesi sorununun da tedavisi vardır. Önemli olan saç dökülmesinin asıl sebebini bulmak ve ona göre tedavi yöntemi uygulamaktır. Ve tabi ki eğer olumlu sonuçlar almak istiyorsanız tedavilere başlanabilecek en erken zamanda başlanılmalı ve sabırlı olunmalıdır.

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülmektedir. Erkeklerde daha sık görülen saç dökülmesinin nedenleri arasında genetik en fazlasıdır. Kadınlarda ise sebepler çok fazla olmaktadır. Saç tedavisine başlamadan önce uzman biri tarafından saç incelenerek, saç dökülme tipi bulunup ona göre tedaviye başlanmalıdır.

Saç Dökülmesi, Saç Neden Dökülür?

Ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden dökülmektedir. Kendiliğinden dökülmese bile tarayışlarınızda ya da saçlarınızı her yıkayışınızda dökülmektedir. Ama tabi ki bu dökülen saçların yerine yeni saç çıkmaktadır. Günde ortalama 100 ila 150 arası saç telinin dökülmesi normal bir durumdur. Aynı zamanda hamilelikte saç dökülmesi de normal olarak karşılanır.

Hasta, eğer psikolojik sıkıntılar yaşıyor ve stres altında ise saçları dökülmektedir.

Güzellik malzemeleri, kozmetik ürünler, saç bakım ürünleri gibi kimyasal maddelerin kullanımı saçların dökülmesine, cansızlaşmasına ve kırılmasına neden olmaktadır. Aslında saçımıza baksın diye kullandığımız kimyasal ürünlerin hepsi saça ciddi anlamda zarar vermektedir.

Saçta bulunan foliküller yüksek oranda kan alan bölgelerdir. Vücuda giren herhangi bir ilaç da kan yoluyla saç köküne kadar gelmektedir. Yani, eğer kullandığınız ilaç uzun süre alınır ve devamlı saç köküne gelirse tüm saçlarınızı bile kaybedebilirsiniz.

Saç dökülmesine en çok etki eden ilaçlar nelerdir?

  • Kanser ilaçları.
  • Yanlışlıkla ya da başka nedenlerden dolayı alınan Talyum.
  • Ağızdan alınan retinoidler.
  • Doğum kontrol hapları.
  • Heparin.
  • A vitamini fazla alınımı.

Diğer bir saç dökülme sebebi ise sorunun genetik olmasıdır. Fakat eğer ailenizde saç dökülmesi yaşayan başka bir birey varsa ve siz de yaşıyorsanız, kesinlikle genetiktir deyip geçmemeniz gerekiyor. Daha önceden de denildiği gibi, saç dökülmesinin çok fazla sebepleri vardır.

Saç Dökülmemesi İçin Ne Yapılmaktadır?

Saç dökülmemesi için yapılması gerekenler oldukça basittir. Saçınızı kimyasal maddelerden uzak tutmak en başta gelen bir yöntemdir. Özellikle deniz ürünleri olmak üzere bolca sebze ve kırmızı et tüketmek. Bir uzmana görünerek vücuttaki saç dökülmesine bağlı vitamin eksikliğini tamamlamak gibi birçok yapılması gereken şeyler vardır. Saç ekimi yaptırmak sorununuza en kalıcı çözüm olacaktır.