Saç dökülmesinin nedenleri kadınlar için nelerdir

Saç dökülmesinin nedenleri kadınlar için nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleriKadınlarda saç dökülmesinin nedenleri aşağıdaki maddelerde belirtilmiştir.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Beslenme Eksiklikleri

D vitamini, amino asit, bakır, çinko ve demir eksiklikleri saç dökülmesine yol açabilmektedir. Yani yeterince protein tüketilmediği zaman da yine aynı sorun yaşanabilir. Ayrıca saç telleri proteinden meydana gelmektedir ancak yeterince protein almadığımızda, vücudumuz tüketilen proteini saçı beslemek yerine vücudun daha öncelikli bölgeleri için kullanmaya başlayacaktır.

Hormonal Değişimler

Otuz yaş ve ilerisinden itibaren kadınların hormonlarında dengesizlikler görülmeye başlanmaktadır. Bu da saç dökülmesine neden olmaktadır.

Tiroit Sorunları

Boynun ön kısmında yer alan tiroit bezi eğer gerekenden az ya da daha fazla tiroit bezi üretiyorsa bu aksaklık etkisini saçlar üzerinde de gösterebilir. Fakat tiroit problemlerinde saç dökülmesi nadiren tek belirti olarak bilinmektedir.

Polikistik Over Sendromundan Kaynaklı

Polikistik over sendromu, kadınlarda hormon dengesizliğine yol açmaktadır. Bu dengesizlik yüz ve vücutta kıllanmaya sebep olurken saç köklerinin zayıflamasına neden olmaktadır.

Saç dökülmesinin nedenleri : Hamilelik Dönemi

Kadınların hamilelik sırasında saçlarının gürleştiği görülmektedir. Artan hormon seviyeleri saçların normal biçimde dökülmelerini engeller. Ancak doğumdan sonraki zamanlarda hormon seviyeleri azaldığından dolayı saçlarda dökülme problemi görülebilmektedir.

Doğum Kontrol Haplarının Etkisi

Doğum kontrol haplarındaki yumurtlamayı önleyen hormonlar saçların incelmesine ve zayıflamasına sebep olamaktadır. Ailesinde saç dökülmesi yaşayan kişiler olan kadınlarda bu haplar yüzünden saçlarının dökülme ihtimali daha fazladır.

Saç dökülmesinin nedenleri : Menopoz Dönemi

Menopoz döneminde yaşanan hormonal değişimler bazı kadınları saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Menopoz döneminde alınan ilaçların da saçlara kötü etki ettiği görülmektedir. Ayrıca saç dökülmesine neden olan diğer ilaçlar arasında da tansiyon ilaçları, kalp ilaçları, artrit ilaçları ve depresyon ilaçları yer almaktadır.

Saç dökülmesinin nedenleri : Stres

Çok fazla stres saçların aniden dökülmesine yol açabilmektedir. Yaşanan stresi en aza indirmek saç dökülmesi riskini de azaltacaktır.

Kimyasal İçeren Saç Ürünleri

Sodyum lauryl sülfat (SLS) piyasadaki birçok şampuanda bulunan bir kimyasaldır. Bu kimyasalların bağışıklık sistemi üzerinde zehirli etkisi olduğu ve bu maddenin saç köklerine de oldukça zarar verdiği görülmüştür. Ayrıca, doğal ( bitkisel) içerikli şampuanları kullanmak saçların daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Kısaca, saç boyalarında da aynı zararlı kimyasal vardır. Yani, saçları fazla kimyasala maruz bırakmamak ve doğal ürünleri tercih etmek saç dökülmesini azaltmaktadır.

Ani Kilo Kaybı ve Sağlıksız Diyetler

Şok diyetlerle ile fazla kilolardan kurtulmak aynı anda saçlarınızın da incelmesine ve yeteri kadar beslenmesinden dolayı köklerin zayıflamasına yol açmaktadır.

Kemoterapi ve Radyoterapi

Saç kaybına sebep olan tedavi yöntemlerindendir. Bu yöntemler kötü hücrelerin ölümüne neden olurken aynı zamanda saç köklerine de zarar vermektedir. Ancak tedavi bittikten sonra saçlar yine eskisi gibi uzamaya başlar.

Saç dökülmesine neden olan hastalıklar

  • Saç Derisindeki Sedef : Ciddi oranlarda ilerlediğinde saç derisindeki sedef saçların dökülmesine yol açabilmektedir. Görülen tedavinin ardından saçlar da yeniden eski haline kavuşabilir.
  • Saçkıran : Saçkıran bağışıklık sistemi hastalığıdır. Daha sık olarak kafanın farklı bölgelerinde saçların dökülmesi olarak görülmektedir. Tüm saçın dökülmesi nadiren görülen bir sonuçtur.
  • Kıl Kökü İltihabı (Folikülit): Saç kökü iltihabı halk arasında “berber kaşıntısı” olarak da adlandırılır. Saç kökünü çevreleyen iltihap halkaları saçın dökülmesine yol açmaktadır. Enfeksiyon çok şiddetli ise kıl kökleri kalıcı olarak zarar görebilmekte ve saçta yama şeklinde farklı bölgelerde kelliğie neden olur.
  • Yaşlanma: Yaşlılık evresinde saçların büyüme hızı da yaşla doğru orantılı olarak yavaşlar. Saçlar incelir, beyazlar ve güçsüzleşir. Bundan dolayı da saç dökülmesi görülebilmektedir.
  • Kalıtım (Gen): Vücudumuzla ilgili birçok problemde olduğu gibi saç dökülmesinde de genlerin büyük rolü vardır. Genetik olarak saçları dökülen kadınlar da genellikle 50’li yaşlardan sonra bu saç dökülmesi problemi görülürken, sorun çok daha erken yaşlarda da kendini göstermeye başlamaktadır.